XIII. CMAS Uszonyosúszó Világkupa és Minaret Kupa, Eger, 2018. február 25.

A szombati tíz érem után vasárnap további tizenkettőt nyertek a magyarok a 2018-as  uszonyosúszó világkupa-sorozat első, egri állomásán. Összesítésben kilenc arany-, öt ezüst- és nyolc bronzérem a magyar egyesületek mérlege.

A felnőtt világ- és junior Európa-bajnokságra készülő magyar uszonyosúszók vasárnap is folytatták az éremgyűjtést az egri CMAS Uszonyosúszó Világkupa és Minaret Kupa különböző versenyszámaiban. E mellett számos szintidőt úsztak a júliusi, belgrádi felnőtt világbajnokságra és az isztambuli junior Európa-bajnokságra.

A felnőttek mezőnyében a debreceni Senánszky Petra klasszisát igazolva nyerte a 100 méteres uszonyos gyorsúszást. A kaposvári Varga Krisztina ezen a távon negyedik lett, mindössze hat századdal csúszott le a dobogóról. Később 200-on ezüstéremmel vigasztalódhatott. A gyöngyösi „szendvics”, vagyis a Mátrai Erőmű BK Bukor Ádám - Mozsár Alex kettőse a 400 méteres felszíni úszás utolsó időfutamában sokáig jól működött, bár Bukornak az újabb világkupa-győzelméhez az utolsó erőtartalékokat kellett elővennie a hajrában az olasz Figini ellenében. Sikerült, méghozzá 37 század másodperccel! A junior világbajnok Mozsár Alex 4. helye és világbajnoki B-szintet érő ideje is azt mutatja, hogy helyet követel magának a legjobbak között a fiatal gyöngyösi versenyző. Kanyó Dénes ötödik, az 1500-on szombaton győztes Matthew Hamlin nyolcadik. A női 1500 méteres uszonyosúszás legeredményesebb magyar versenyzője, a 3. helyezett szegedi Hajnács Lili lett. Érdekesség, hogy rajta kívül még két „Muréna”, azaz szegedi sportoló, Varga Réka Szandra és Varga Jázmin Kata is bejutott a legjobb nyolcba 6., illetve 7. helyen. A 4x100-as váltók közül a debreceniek Senánszky Petra, Szűcs Rebeka, Kiss Blanka, Szabó Anita összetételű négyese a harmadik helyen végzett.

Az utánpótlás, vagyis a juniorok között, ami nem jött össze szombaton a lány 50 méteres uszonyos gyorson – három magyar a dobogón - azt 100 méteren megcsinálták! A debreceni Szabó Anitát is meglepte a győztes idő, ami közel van a világcsúcshoz. Ebben a számban a kaposvári Dorothy Hamlin és Stadler Csenge állhatott fel a dobogó második és harmadik fokára sőt, a gyöngyösi Pernyész Dorottya révén a negyedik hely is a magyaroké lett. A két kaposvári sportoló délután a 200 méteres uszonyos gyorsúszásban ismét dobogóra került. Stadler győzött, Hamlin 3 másodperccel lemaradva mögötte a második helyen végzett.  A kecskeméti Kocsis Marcell újabb korosztályos Eb-szintidőt teljesített, ezúttal 100 méteres uszonyos gyorsúszásban. Helyezésben ez bronzérmet ért a Bácsvíz fiatal versenyzőjének.  A 4x100-as korosztályos váltók közül a szegedi Muréna (Kothencz Petra, Varga Réka Szandra, Varga Jázmin Kata, Hajnács Lili) a második helyet szerezte meg.

A Világkupa következő állomása az olaszországi Lignano lesz, március 24-25-én.

Ők mondták:

Matthew Hamlin (1. MCM-Diamant Adorján SE)

Férfi 1500 m felszíni úszás, 1. hely

Eredményesnek gondolom magam, hiszen az edzőm által elvárt szintidőt megúsztam egy másodperccel és az edzések alapján sikerülnie kellett. Ma még úszok egy 400 méter felszínt, de már nagyon el vagyok fáradva, és nem hiszem, hogy dobogóra fel fogok kerülni, viszont az azonos szintidőt igyekszem elérni. A kvalifikációs szintidő az Eb-re, illetve vb-re ma nem lesz meg, de próbálkozok majd és reménykedek, hogy sikerülni fog.

Szabó Anita (Debreceni BK)

Lány 100 m uszonyos gyorsúszás, 1. hely

Mivel Dorothyval (Hamlin) és Csengével (Stadler) ugyanabban a korosztályban vagyunk, ezért kiskorunk óta együtt versenyzünk. Szerintem ez így lesz később is. Nem lehetetlen, hogy többször leszünk még így, együtt a dobogón. Az 50 uszonyos gyors szombaton nem egészen úgy sikerült, ahogy szerettem volna. Elrontottam a fejest, ezért borult az egész úszásom, de ahhoz képest egész jól sikerült. Ezen a mai 100 uszonyos gyorson pedig nagyon meglepődtem, mert ugyanannyit úsztam, mint a világbajnokságon. és ez a felkészülési időszakban nagyon jó időnek számít. Fogalmam sincs, hogy hogyan sikerült ez a 100 méter. Az junior Eb-n az 50 gyorsot világcsúccsal szeretném megnyerni, 100-on is a győzelem a cél.

Senánszky Petra (Debreceni BK)

Női 100 m uszonyos gyorsúszás, 1. hely

Az 50 után a 100 méteres uszonyos gyorsúszást is sikerült megnyernem. Ez a 100 azért egy kicsit küzdelmes volt, és eléggé elfáradtam a végére. Nagyon régen éreztem ilyen fájdalmat a lábamban, de nagyon örülök neki, hogy ilyen idővel tudtam nyerni Egerben. Szerintem ez egy alap időnek, kezdetnek tökéletesen megfelel.

Bukor Ádám (Mátrai Erőmű BK)

Férfi 400 m felszíni úszás, 1. hely

A tegnapi verseny után beszéltük az edzőmmel, hogy mennyire fontos lesz a pihenés az este és ehhez képest alig tudtam aludni az éjjel, úgyhogy úgy álltam oda ehhez a 400 méterhez, hogy majd meglátjuk mi lesz. 350 méterig úgy ahogy tudtam tartani a tempót, de amikor a fordulóhoz érve láttam, hogy többen is előttem vannak, valamiféle gyilkos ösztön-szerűség bekapcsolt a fejemben, és mondtam magamban, hogy nem hagyom! Ennek meg is lett az eredménye, mert egy utolsó 50-es hajrával sikerült nyerni még egy aranyat. Nem tudom, hogy honnan merítettem ezt az energiát a végére, valószínűleg a sok edzés alatt beleivódott a szervezetembe, hogy az ilyen szituációkban fel tudjam használni az utolsó energia készleteimet is, és most a legjobbkor hoztam elő.

Veress András – a Mátrai Erőmű BK Gyöngyös vezetőedzője

Bukor Ádám egy állócsillag – és most már Magyarországon, szerencsére. Kategóriájában abszolút a legjobb. Felzárkóznak mellé a fiatalok is, mint például a klubtárs, Mozsár Alex, aki tavaly junior világbajnok volt. A felnőttek mezőnye viszont még más kategória. Jó teljesítményt nyújtott 400-on, gyönyörű utolsó 200-t úszott. Meggyőződésem, hogy ha a két gyöngyösi fiú egymás mellett úszik, húzták volna egymást. Még ennél is jobb eredmények születtek volna.

Varga Krisztina (1. MCM-Diamant Adorján SE)

Női 200 m uszonyos gyorsúszás, 2. hely

Nem érkeztem nagy elvárásokkal a versenyre, mert a Világjátékok után csak januárban álltam neki rendesen az edzésnek, de ehhez az állapotomhoz képest nem mondható rossznak ez az idő. De nyilván, nyárra gyorsulni fogok még jobban. Mind a három szám, amiben elindultam eddig, az vb-szintidő, pillanatnyilag pedig benne vagyok a 2 legjobb magyarba is, szóval az indulási jogom megvan a világbajnokságra, amivel élni szeretnék. Indulni még nem tudom, melyikekben indulok, de a négy gyorsúszás közül kettőben biztos, ahol szeretnék majd a dobogón is állni.

Kocsis Marcell (Bácsvíz KVSC)

Fiú 100 m uszonyos gyorsúszás, 3. hely

Mára már végeztem a versenyszámokkal, és szerintem jól ment. 2017 óta javítok a szintidőmön folyamatosan, ami ezen a versenyen is sikerült, hiszen ez volt a célom, amikor idejöttem. Az Európa-bajnokságra véleményem szerint kikerülök, de minél jobb akarok lenni az ellenfeleimnél, hogy kijuthassak a felnőtt világbajnokságra a 4x100 méteres mix váltóban. Igyekezni fogok, hogy túlszárnyaljam a társaim és sikerüljön a célom.

XIII. CMAS Uszonyosúszó Világkupa és Minaret Kupa, a magyarok vasárnapi eredményei